Kožne promene nakon hirurških intervencija: Uzroci i rešenja

Lutka Blog 2024-08-18

Saznajte šta može biti uzrok kožnih promena nakon hirurških intervencija i koja su najefikasnija rešenja za njihovo uklanjanje.

Kožne promene nakon hirurških intervencija: Uzroci i rešenja

Nakon određenih hirurških intervencija, neki pacijenti primećuju pojavu kožnih promena, poput crvenila ili sitnih osipa, na delovima tela udaljenim od mesta operacije. Ove promene često izgledaju kao skupovi malih crvenih tačkica, raspoređenih na oko 5 mm jedna od druge, najčešće na lopaticama ili leđima. Ponekad imaju tendenciju širenja, što može izazvati zabrinutost.

Mogući uzroci kožnih promena nakon operacije

Postoji nekoliko potencijalnih uzroka ovakvih kožnih reakcija:

  • Reakcija na dezinfekciono sredstvo – Iako je hirurški zahvat izveden na nozi, koža na drugim delovima tela može reagovati na hemijske sastojke sredstava za dezinfekciju.
  • Intrahospitalne dermatoze – Upotreba agresivnih deterdženata za pranje bolničke posteljine ili pidžama može iritirati kožu.
  • Pojačano znojenje zbog stresa – Nakon operacije, telo može reagovati pojačanim znojenjem (tzv. nevidljivo znojenje), što može dovesti do iritacija.
  • Upotreba vlažnih maramica – Ako pacijent nije mogao da se kupa nekoliko dana, česta upotreba vlažnih maramica može iritirati kožu.

Šta možete uraditi da ublažite simptome?

Ukoliko primetite ovakve promene na koži, važno je postupiti pažljivo kako ne biste dodatno iritirali kožu. Evo nekih korisnih saveta:

1. Prirodni tretmani

Neki korisnici preporučuju prirodna rešenja, kao što je čaj od biljke Epilobium angustifolium (poznat i kao "ruski čaj" ili "fireweed tea"). Ova biljka se smatra prirodnim inhibitorom dihidrotestosterona (DHT), hormona koji može doprineti pojavi akni i drugih kožnih promena. Može se koristiti i za ispiranje kože ili kao dodatak ishrani.

2. Hemijski preparati za lokalnu primenu

U apotekama se mogu naručiti specijalni preparati na bazi salicilne kiseline, rezorcina i sumpora, koji pomažu u sušenju i smanjenju upala. Na primer:

Rp. 
Acidi salicylici 3.0
Resorcini 3.0
Tincturae Benzoe 15.0
Spiriti vini diluti ad 100.0
M.f. sol.
D.S. Spolja, natapkavati vatom 2x dnevno, ostaviti 30 minuta.
            

Alternativno, može se koristiti i ovaj preparat:

Rp.
Acidi salicylici 5.0
Resorcini 5.0
Sulfuri praecipitati 5.0
Glyceroli 25.0
Spiriti vini diluti ad 100.0
M.f. susp.
D.S. Spolja, nanosite 2x dnevno.
            

3. Izbegavanje agresivnih hemikalija

Koristite blage sapune bez mirisa i izbegavajte preterano ribanje kože. Ako koristite alkohol za dezinfekciju, pazite da ne iritira kožu dodatno.

Kada je potrebno posetiti dermatologa?

Ako primetite da se promene šire ili postaju bolne, savetuje se poseta lekaru. Takođe, ako se nakon nekoliko nedelja ne primećuje poboljšanje, profesionalna dijagnoza može otkriti da li je u pitanju alergijska reakcija, bakterijska infekcija ili drugo stanje koje zahteva specifičniji tretman.

Zaključak

Kožne promene nakon hirurških intervencija nisu retke, a uzrok može varirati. Dok neki korisnici nalaze olakšanje u prirodnim preparatima, drugi se okreću dermatološkim rešenjima. Najvažnije je da postupite pažljivo kako ne biste pogoršali stanje, a u slučaju sumnje, uvek se konsultujte sa stručnjakom.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.